Cílem správného řezu ovocných dřevin je vytvarování pevné koruny s pravidelným a rovnoměrně rozloženým počtem větví. Správným řezem významným způsobem ovlivňujeme rovnováhu mezi růstem a plodností v období celého života ovocné dřeviny.
Pokud se na vaší zahradě nachází jádroviny, jako hrušky a jabloně, pak nastal vhodný čas pro jejich řez! POZOR VŠAK NA ŘEZ PECKOVIN, PRO TY JE ZIMNÍ ŘEZ NEVHODNÝ a je vhodné počkat spíše, až začne strom rašit či nakvétat.
V období od prosince do jarního období jsou rostliny ve vegetačním klidu, a řez proto pro ně není příliš stresující. Lze tedy provádět i radikálnější řezy, které pomohou prosvětlit a odlehčit korunu a díky lepšímu přístupu vzduchu pomohou i k tomu, že budou dřeviny méně náchylné na choroby a škůdce a plody budou kvalitněji dozrávat. Je ale potřeba dodržet zásadu, že při teplotách hluboko pod bodem mrazu, s řezem raději počkáme, aby se pletiva na ráně špatně nehojila.
- Nejprve odstraňte všechny suché větve či poškozené větve.
- Odstraňte i výhony, které nejsou v dobré kvalitě, mají kolmý růst či zbytečně zahušťují korunu.
- Pozornost věnujte i terminálním výhonům, pokud jim nějaký výhon konkuruje, odstraňte jej.
JAK SPRÁVNĚ PROVÉST ŘEZ?
Technika řezu je pro následný, kvalitní růst velice zásadní. Řez musí být prováděn čistými a dobře nabroušenými nůžkami či sadařskou pilkou.
Ránu veďte na větevní kroužek nacházející se v místě nasedání větve nižšího řádu na větev řádu vyššího (tam, kde se jednotlivé větve větví). Řez nesmí být prováděn příliš hluboko do kroužku, rána se pak nezahojí, také dejte pozor na vznik pahýlů, které bývají vstupní bránou pro choroby a škůdce.
POZOR: Před provedením řezu si ujasněte, o jakou odrůdu se jedná a kde plodí, abyste si při řezu neodstranili plodonosné větévky, jelikož například některé jabloně plodí na zkrácených větévkách neboli brachyblastech, zatímco jiné vytváří plody na koncích větví.
Řez ovocných stromů je jedním z nejnáročnějších úkonů v péči o tyto dřeviny.
Zejména v prvních letech po výsadbě rozhodujeme řezem o tom, jak bude strom v dospělosti vypadat a jak hojně bude plodit.
Druhy řezu podle účelu
Výchovný řez provádíme na jaře zpravidla od prvního do pátého roku po výsadbě. Hlavním cílem je vytvoření vhodného poměru mezi kořenovou a nadzemní soustavou; stromku tak usnadňujeme ujmutí po výsadbě, protože při výsadbě ztrácí jednu až dvě třetiny kořenů. Výchovným řezem budujeme pevnou, vzdušnou a světlou korunu.
Udržovací řez aplikujeme v období nástupu stromu do plodnosti. Tento řez zabezpečí vyrovnanou plodnost a fyziologickou vyrovnanost ovocných dřevin. Neprovádíme jej každý rok, ale zpravidla jednou za dva až tři roky.
Zmlazovací řez má za úkol prodloužit růst a plodnost ovocných dřevin. Zmlazování je intenzivní hluboký řez, při kterém se významným způsobem zmenší koruna, kořeny získají převahu a dosáhneme rychlejší obnovy odstraněných větví. Požadovaného efektu dosáhneme pouze u zdravých, nepřestárlých stromů.
Druhy řezu podle období
Řez zimní provádíme v období vegetačního klidu zpravidla od února do doby rašení.
Řez letní podporuje zvýšení plodnosti a zpomaluje celkový růst stromů a zároveň nevyvolává tak intenzivní růst. Provádí se zpravidla v červnu až srpnu.
Kvalita nářadí rozhoduje
Finská společnost Fiskars nabízí širokou škálu nářadí, které budeme na zahradě potřebovat pro řez a úpravu stromů a keřů. Můžeme začít základním, na zahradě nepostradatelným pomocníkem, což jsou zahradní nůžky. Všechny typy nůžek firmy Fiskars jsou navrženy s důrazem na ergonomii a maximální snížení námahy při práci s tímto nářadím. Nůžky Fiskars využívají unikátní převodový mechanismus, který zajišťuje maximální střižnou sílu. Čepele jsou z vysoce kvalitní oceli zabezpečující dlouhou životnost bez nutnosti častého broušení a rovněž i držadla jsou vyrobena z extra pevného polyamidu, který je příjemný na dotek s dlouhou životností. Zahradní nůžky můžeme použít k řezu větví až do průměru 26 mm.
Tam, kde již běžné zahradní nůžky nestačí, využijeme kategorii nůžek na silné větve. Nůžky na silné větve využijeme na stříhání větví až do průměru 50 mm. Mají unikátní patentovaný mechanismus, který umožňuje stříhat s vynaložením třikrát menší síly než u nůžek s klasickým mechanismem, a to vše při zachování ergonomie a lehkosti výrobku.
Další velice oblíbenou skupinou jsou univerzální nůžky, které představují víceúčelový nástroj s vynikajícím dosahem do korun stromů a keřů. Můžete tak stříhat ve výškách i těsně u země bez nutnosti použití žebříku nebo naopak nepříjemného sklánění.
Poslední skupinou výrobků, které použijeme k řezu, jsou bezpochyby kvalitní pilky. Na zahradě oceníme zejména lehké pilky s unikátním vysouvacím mechanismem s karabinou na opasek a možností použití k řezu větví až do průměru 120 mm.