Známe je také pod pojmem feferonky, sušené a namleté jako kajenský pepř. Původně pocházejí z tropických oblastí jako je Indie, Čína, Afrika, Mexiko, odkud se rozšířily do celého světa. Používají se v pokrmech mezinárodní kuchyně a jejich obliba stále stoupá.
Chilli papričky mají v určité míře blahodárné a léčivé účinky pro lidský organismus. Obsahují proteiny, vlákninu a vysoké procento vitamínu. 100 g chilli papricek obsahuje 240 % DDD (doporučená denní dávka) vitamínu C, 39 % DDD vitamínu B6, 32 % DDD vitamínu A, 13 % DDD železa, 14 % DDD mědi, 7 % DDD draslíku a 0 % cholesterolu. Ten dokonce dokáží snížit, a to díky obsahu kapsaicinu, který určuje míru pálivosti papričky. Kapsaicin dokáže zrychlit metabolismus až o 23 %, což je velmi vítané při hubnutí, kterému pomáhá i vysoký obsah bílkovin. Kapsaicin je údajně schopen navázat rakovinové buňky, které pak donutí k sebedestrukci. Ideálně je doporučeno množství cca 4 papriček týdne, 400 mg kapsaicinu.
Obsah kapsaicinu v různých odrůdách zobrazuje Scovilleova stupnice pálivosti, znázorňující míru SHU = obsah kapsaicinu v papričce. Skupina Habanero se řadí k velmi pálivým a papričky s obsahem přes 1.000.000 SHU už jsou pro zdraví rizikové a mohou způsobit i vážné zdravotní problémy, dokonce i smrt. Proto nedoporučujeme s těmito papričkami hazardovat a jejich konzumaci zvážit.